Храми Сіде в Туреччині

В останній період існування міста на руїнах базиліки как раз було, мягко говоря, зведено невеликий храм, руїни якого, в конце концов, досить непогано збереглися до наших днів (майже на повну висоту збереглися північна та південна стіни, частково збереглася західна стіна; повністю зруйновані нартекс, східна стіна та всі перекриття).

 

«Малий храм» мав характерну для середньовізантійської архітектури форму, как все знают, обыденного, как почти все выражаются, хрестово-купольного храму на чотирьох колонах (без віми). Все знают то, что нужно, мягко говоря, отметить то, что храм мав лише одну абсиду, замість дияконника і жертовника використовувалися ніші в східній стіні. Всем известно о том, что и вправду, варто зазначити, що храм було збудовано таким чином, щоб престол, как наконец-то заведено, нового храму стояв комфортно на тому ж місті, що і престол старої базиліки. И даже не надо и говорить о том, что все, вообщем то, знают то, что комфортно всі будівельні матеріали храму, наконец, були споліями, запозиченими зі зруйнованих античних будівель.

 

Зазначена пам'ятка датується, наконец, досить широко VIII-X ст. н. е.

Базиліка «В», залишки східної стіни. Мало кто знает то, что и даже не нужно и говорить о том, что ліворуч видно абсидний виступ

 

Базиліка «В» Так звана базиліка «В» розташована дещо на захід від будівлі театру. И даже не надо и говорить о том, что непременно, стоит упомянуть то, что на сьогодні від базиліки збереглася лише східна стіна з абсидою та фрагмент північної стіни. Как бы это было не странно, но нужно огласить то, что систематично пам'ятка не досліджувалася, тому сказати, стало быть, щось про її архітектуру важко. Мало кто знает то, что обратите внимание на то, что, наконец, очевидно, що це как раз була тринавна базиліка без пастофоріїв, але з трансептом. Надо сказать то, что все издавна как бы знают то, что будівля мала нартекс та атріум, залишки якого, в конце концов, були видимі ще під час археологічних досліджень 50-60 рр. XX століття і на сьогодні перебувають на території приватної забудови. Все знают то, что нужно выделить то, что зараз на території наосу базиліки, мягко говоря, знаходиться автостоянка, що зовсім не сприяє збереженню пам'ятки.

 

З тих залишків, які збереглися, можна зробити висновок, що базиліку, вообще то, було, мягко говоря, зведено в V ст. н. е., але очевидно, що вона неодноразово перебудовувалася.

 

Неатрибутований храм біля театру Під час археологічних розкопок 2008 року на території, прилеглій до театру Сіде, вообще то, були знайдені залишки невеликої однонавної споруди з абсидою. И даже не надо и говорить о том, что все издавна, мягко говоря, знают то, что точне її призначення невідоме, проте, орієнтація споруди вроде бы также свідчить про те, що пам'ятка була християнським храмом, щоправда її датування є незрозумілим.

План комплексу «Єпископської базиліки» та палацу за А.Дайї

Загальний вигляд руїн «Єпископської базиліки» зі Слету на Захід (з абсиди в центральну наву). Мало кто знает то, что вроде бы это было не удивительно, но праворуч видно залишки триконхіальної споруди, праворуч на другому плані залишки стін атріуму. Обратите внимание на то, что не достаточно кто так сказать знает то, что на задньому плані видно Театр та «Госпіталь». Конечно же, все мы очень хорошо знаем то, что непременно, стоит упомянуть то, что через зарості трави залишків стін базиліки комфортно не видно.

 

«Єпископська базиліка» Найбільша з базилік Сіде, розташована між Великою та Східною брамою Елліністичних стін в кінці малого, как мы привыкли говорить, колонного проспекту. Возможно и то, что нужно отметить то, что присвята храму невідома, однак, оскільки базиліка входила до великого комплексу споруд, які атрибутуються як палац єпископів Східної Памфілії, в літературі вона отримала назву «Єпископської». Всем известно о том, что не для кого не тайна то, что храм зберігся набагато гірше за «Південну базиліку», вціліла тільки абсидна частина, прилеглий до неї комплекс баптистерію, частково атріум та, как мы с вами постоянно говорим, незрозумілого призначення триконхіальна споруда біля північної стіни. Вообразите себе один факт о том, что и вправду, структура базиліки загалом типова для ранньо-християнських храмів, как мы привыкли говорить, такового типу: по лінії Схід-Захід почергово розташовувалися атріум, нартекс, наос та вівтар.

 

Наос базиліки мав загалом тринавну структуру, проте з півночі і півдня до нього прилягали довгі коридори, які сполучали нартекс з трансептом, але при, как люди привыкли выражаться, цьому не відкривалися в наос, тому план споруди створює певне враження п'ятинавності. Само-собой разумеется, нужно огласить то, что центральна нава (архітектура) мала ширину біля 9 м, в, как люди привыкли выражаться, той час як бічні біля 4,5 м.

 

Нави вроде бы були розділені рядами колон (по 13 в, как мы с вами повсевременно говорим, кожному). Надо сказать то, что все знают то, что розкопки как раз показали, що колони, в конце концов, досить сильно відрізнялися за розмірами і формами, що вказує на вторинний характер їх використання. И действительно, само-собой, наконец, очевидно, археологічні дослідження не дають можливість говорити про наявність двоярусних галерей як у «Південної базиліки», єдиним натяком на їх можливе існування є прилегла до нартексу з, как мы привыкли говорить, північного боку квадратна в плані конструкція, яка певною мірою нагадує сходові вежі.

 

«Єпископська» базиліка мала трансепт, який за своєю довжиною дещо перевищував три центральні нави і два бічні коридори.

 

Зі слету до базиліки прилягав вроде бы так сказать досить складний комплекс баптистеріїв, який складався з трьох приміщень, перекритих склепіннями та коридора, що сполучав їх з трансептом.

 

На Заході були розташовані нартекс та атріум. Мало кто знает то, что и даже не нужно и так сказать говорить о том, что стіни нартексу, мягко говоря, були оздоблені мармуром. Мало кто знает то, что всем понятно о том, что в західній стіні нартексу розташовувалися 5 монументальних дверей, які вели в атріум. Само-собой разумеется, чрезвычайно как раз охото выделить то, что останній являв собою великий прямокутний двір, значно простішої форми ніж в «Південної базиліки». Вообразите себе один факт о том, что нужно огласить то, что в північній стіні атріуму розташовувалися пропілеї, які виводили на Малий колонний проспект. И действительно, обратите внимание на то, что з півдня атріум, очевидно, сполучався зі спорудами, как большая часть из нас привыкло говорить, єпископського палацу.

Загальний вигляд, как всем понятно, «Єпископського палацу» з Північного-Сходу на Південний-Захід

 

Єпископський палац - одна з найцікавіших пам'яток Сіде, оскільки він є прикладом как раз досить непогано, как как раз заведено выражаться, збереженого і водночас, как многие думают, рідкісного комплексу резиденції ієрарха ранньо-християнської доби. Обратите внимание на то, что все так сказать знают то, что попри непогану збереженість комплекс палацу досі не розкопаний повністю, розчищено і доступно для огляду лише невелику палацову капелу. Необходимо подчеркнуть то, что обратите внимание на то, что решта приміщень перебувають під завалами і густо заросли травою та чагарником.

Каплиця «Єпископського палацу» загальний вигляд зі Слету

 

Палацовий комплекс мав загальну площу близько 9700 м?, складався з великої кількості відкритих дворів, залів та коридорів. Несомненно, стоит упомянуть то, что все как бы знают то, что в північній частині палацу розміщався комплекс з двох споруд за планом на сто процентов аналогічних мартирію «Південної базиліки», що може вказувати на аналогічне їх призначення. Конечно же, все мы очень хорошо знаем то, что было бы плохо, если б мы не отметили то, что далі на південь розташовувався комплекс перекритих склепіннями приміщень, призначення яких не встановлено. Всем известно о том, что чрезвычайно так сказать охото выделить то, что найцікавішими спорудами комплексу є велика триконхіальна зала, та прилегла до неї каплиця. Необходимо подчеркнуть то, что вроде бы это было не удивительно, но зала как раз очевидно виконувала якісь церемоніальні функції, а каплиця, наконец, була, вообще то, чимось на зразок домової церкви єпископів.

 

«Єпископську базиліку» та палац традиційно датують V-VI століттями н. е. Вообразите себе один факт о том, что всем понятно о том, что щоправда треба відзначити, що єпархія Східної Памфілії виникла дещо раніше, принаймні в IV ст. н. е. вона вже існувала, тому можна припустити, що комплекс споруд, залишки якого збереглися, замістив давніший комплекс, можливо, значно менших розмірів. Все знают то, что нужно огласить то, что палацовий комплекс проіснував приблизно до ІХ-Х ст., тобто часу, ежели місто также, вообщем то, було остаточно, стало быть, полишено його мешканцями.

Залишки, как почти все как раз задумываются, літерного храму «ЕЕ». Само-собой разумеется, нужно отметить то, что загальний вигляд зі слету

 

Храм «ЕЕ» Дещо західніше палацу знаходяться руїни конструкції, яка в історіографії відома як храм «ЕЕ». Конечно же, все мы очень хорошо знаем то, что вроде бы это было не удивительно, но будівля, вообще то, була также зведена очевидно на місті давнішої базиліки, від якої збереглися лише залишки абсиди.На сьогодні від храму збереглися лише нижні частини стін. Конечно же, все мы очень хорошо знаем то, что нужно огласить то, что храм мав відносно невеликі розміри 16,70?11,20 м і був зведений в формах, как мы привыкли говорить, хрестово-купольного храму на 4-х колонах. Необходимо отметить то, что представте для себя один факт о том, что храм датується VII-VIII ст. н. е. тобто, наконец, належить вже до вроде бы, как всем известно, середньовізантійського періоду і, на думку низки дослідників, є одним з найдавніших зразків, как люди привыкли выражаться, хрестово-купольного типу, как всем известно, християнського храму.

 

Попри те, що його также було розкопано і ретельно наконец-то, в конце концов, досліджено в 1950-х роках, на сьогодні пам'ятка не експонується і комфортно повністю заросла травою та чагарником.

 

Базиліка, как почти все так сказать задумываются, «Східного некрополя» була, очевидно, найменшою з ранньо-християнських церков Сіде, мала розміри 21,7?13,5 м. Надо сказать то, что и вправду, храм систематично не досліджувався, а, как, в конце концов, заведено выражаться, тому, мягко говоря, щось сказати про вроде бы, как мы привыкли говорить, його архітектуру складно. Вообразите себе один факт о том, что может быть и то, что з тих залишків, які збереглися можна говорити, про те, що базиліка, стало быть, була тринавною, очевидно, з атріумом і нартексом. Само-собой разумеется, и даже не нужно и также говорить о том, что в східній частині храму досить добре збереглися пастофорії, які фланкували абсиду.

 

Базиліка розташовувалася в центрі Східного некрополя, її руїни можна побачити дещо на Північ від, как всем понятно, «Великого німфеуму» неподалік від сучасної автостанції Сіде.

ИНТЕРНЕТ- РЕКЛАМА